Svatomartinská neděle 2012

27.04.2013 10:27
  • Svatomartinská neděle na Dlouhém Mostě

„Je mi zima, je mi zima…“ naříkal malý žebrák u bran města Amiensu. Neměl co na sebe a v listopadu už je přeci v našich kostelích docela zima. Kdyby tu neděli býval nepřijel na svém bílém koni svatý Martin v brnění a s růžovým chocholem na přilbici, asi by prochladlý chlapec sedící na stupních oltáře dostal rýmu. Svatý Martin mu ale daroval část svého pláště. Tímto skutkem lásky se nám všem stal příkladem a jako odměnu získal od Boha nebe. V kostele na Dlouhém Mostě dostal za svůj dobrý skutek v den svého svátku svatý Martin od dětí představujících malé vinaře košík s mladým svatomartinským vínem, které otec Faltejsek na konci bohoslužby požehnal. Příběh o svatém Martinovi si vyprávěly děti na hodině náboženství na dlouhomostecké faře a tak se jim zalíbil, že se rozhodly nám ho 11. listopadu při mši svaté zahrát. Tleskal jim plný kostel věřících i nevěřících, kteří na bohoslužbu přišli. Svatomartinskou slavnost jsme ukončili v 11 hodin a 11 minut společným přípitkem prvním letošním vínem v předsíni našeho kostela. Všichni jsme odcházeli spokojení, a to jak dospělí, tak i děti. Ty otec Josef za jejich povedené vystoupení pochválil a vybídl je, aby nacvičily brzy něco nového, co by nás mohlo zase povzbudit a potěšit. A tak jsme se na další hodině náboženství domluvili, že si na druhou neděli adventní, která bude určena právě dětem, přichystají příběh o svaté Barboře.