Noc kostelů 2013

29.05.2013 12:25

24. květen byl letos dnem rok od roku stále oblíbenější akce Noc kostelů. I kostel sv. Vavřince na Dlouhém Mostě otevřel opět své dveře všem, kteří se přišli podívat, tentokrát jsme napočítali na 412 vstupů těchto návštěvníků. Nejprve to byly děti, které se s nadšením zhostily úkolu namalovat svůj vlastní návrh kostelních varhan. Tak se stal kostel na hodinku velkým malířským ateliérem pro malé umělce, kteří se se svými krásnými a mnohdy velmi originálními obrázky zúčastní soutěže vyhlášené Litoměřickým biskupstvím. Část programu věnovaného dětem uzavřeli malí muzikanti – budoucí varhaníci, jejichž malý varhanní koncert odměnili posluchači velkým potleskem. Ve 20 hodin se stali návštěvníci našeho kostela svědky dalšího koncertu, tentokrát zdejšího chrámového sboru Laurentius s jeho hosty. Chrámovou lodí se nesla hudba Petra Ebena, zpěvy z Taizé, spirituály, několikrát zazněl také hlas příčné flétny, violoncella a klavíru v podání pozvaných sólistek. Posluchačská odezva byla více než pozitivní a také my účinkující jsme odcházeli s  dobrým pocitem v srdci, že jsme právě hudbou, tedy způsobem srozumitelným všem posluchačům bez rozdílu, mohli ten večer chválit Boha. Pozdní večer se v dlouhomosteckém kostelíku vznášel ve vůni exotických druhů kadidla, uzavřen byl modlitbou a chvílemi tichého osobního rozjímání při svíčkách a tiché meditativní hudbě…